“Mutluluk başarılı, üretken, sosyal ve sağlıklı olmak için bir ön koşul”

İnsan bedeni & mutluluk ilişkisini incelediğinizde sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz şeylerle gerçekten mutlu eden şeyler arasında kocaman bir fark olduğunuz görürsünüz. Gerçekte ne hissettiğimizden çok zihnimizdeki bizi mutlu edeceğine inandığımız düşünce kalıplarına kulak verdiğimiz zaman kendimizle dolayısı ile mutlulukla olan bağımızı yitiriyoruz. 

 

Zihinlerimizi bu şekilde programlayan toplumların içinde kendimizle ve mutlulukla nasıl yeniden bağlantı kurabiliriz? İşte mutluluk koçluğu bu sorunun cevabını bulmak, beden-zihin-ruh bütünlüğünü yeniden sağlamak ve bireylerin kendileri ile yeniden bağlantı kurmaları için tasarlandı. 

 

Hayatımıza katmamız gereken aktiviteler, alışkanlıklar ve mutlu olmak için değiştirmemiz gereken düşünce ve inanç kalıplarımız hangileri? İlişkilerimizde daha mutlu olmak için nelere dikkat etmeliyiz? Potansiyelimizi gerçekleştirmek için neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Yaşam amacımız ne? Değerlerimizin farkında mıyız? Peki tam şu anda ne kadar mutluyuz? Mutluluk Bilimi’ni temel alan Mutluluk tasarımı modülleri ile bu soruların yanıtları koçluk pratiğinden faydalanılarak aranır ve kişiye özel mutluluk reçeteleri çıkartılır. 

 

MUTLULUK TASARIMI MODÜLLERİ:

Mutluluk danışmanlığı sürecinde sırasıyla aşağıdaki modüller üzerinde çalışma yapılır.

OLUMLU DUYGU YARATIMI

Kişinin hayatında istediği değişimi yakalamak için gerekli enerjiyi yakalaması amaçlanır. Olumlu/olumsuz duyguların hayatında kapladığı alan araştırılır, potansiyelini açığa çıkarmak (flourish) için ihtiyacı olan olumlu/olumsuz duygu oranı ölçülür. En çok eksikliği çekilen duygu/duygular tespit edilir. Günlük hayatta daha fazla olumlu duygu hissedecek şekilde uygulama ve planlamalar yapılır.

 

SOSYAL İLİŞKİLERİ BESLEME

 Mutluluk denkleminin en önemli unsurlarından sosyal ilişkiler konusunda kişiye özel araçlar ile değerlendirme yapılır. Sosyal ilişkileri, partner/aile/arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmek için planlamalar yapılır. Empati, merhamet, prososyal davranışların kişinin hayatındaki yerine bakılır ve dengelenmesi için yapılması gerekenler planlanır. Mutluluğu arttırdığı deneylerle kanıtlanmış olan minnettarlığın, kişinin hayatına ne şekilde dahil edilebileceğine bakılır. 

 

ANDA KALMA / AKIŞTA OLMA

 Anda kalma ve akışta olmanın mutluluk için neden önemli olduğu aktarılır. Ardından kişinin kendini zamandan ve mekandan bağımsız akışta hissettiği deneyimler araştırılır. Zihni sürekli geçmiş, gelecek, kaygı ve korkularda tutan alışkanlıklara karşı meditasyon pratiği ve anda kalma pratiklerinin hayata kişiye uygun şekilde dahil edilmesi için planlama yapılır. 

 

ZİHNİ YENİDEN PROGRAMLAMA

 Zihni mutluluğa zarar veren kalıplardan temizleyip yerlerine mutluluğu arttıracak alışkanlıkların yerleştirilmesi hedeflenir. Kişinin sosyal karşılaştırma, mükemmeliyetçilik, maksimize etme gibi zehirli düşünce kalıplarına sahip olup olmadığı belirlenir. Bu alışkanlıklar var ise tek tek hepsinin üzerinden geçilerek yerine konulması gereken yeni kalıplar belirlenir. Realist iyimserlik, kendine şefkat (self-compassion), değerler ve anlamlı hedeflerle ilgili çalışmalar yapılır. 

Telif Hakkı © 2014-2020 İrem Ülgü Orhan. Tüm Hakları Saklıdır. Bu platformda yayınlanan yazıların tarafımdan aksi belirtilmedikçe 5846 numaralı Telif Hakları Kanununa uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi hareketlerde kanuni işlem yapılır. https://www.iremulgu.com/

ADRES

Kadıköy, MODA - İstanbul

​bilgi@iremulgu.com

Tel:
+90 532 606 86 47

ÜYELİK

SOSYAL MEDYA KANALLARI​​

  • Instagram - Black Circle
  • YouTube
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Vimeo - Black Circle