Mutlu olmanın insan hayatına sayısız katkısı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Mutluluk varılması gereken bir hedef değil; başarılı, üretken, sosyal ve sağlıklı olmak için bir ön koşul.

 

Pozitif psikoloji, iyi hissettiğimizde ve olumlu bir zihin yapısında olduğumuzda daha akıllı & motive olduğumuzu ve başarının tadını çıkardığımızı söylüyor. Sebebi beyinlerimizin olumlu hissettiğimizde en iyi performansını sergilemesi.

Bireylerin mutluluk dereceleri arttığında ve iyimserlikleri derinleştiğinde tüm başarı derecelendirmelerinin (iş hayatı, sağlık, sosyal yaşam); olumsuz, nötr ya da stresli oldukları durumlara nazaran dramatik bir biçimde arttığı gözleniyor. Mutluluk ve gelir arasında, eğitim ve gelir arasında olduğundan daha yüksek bir korelasyon olduğunu, mutlu bireylerin mutlu olmayanlara göre işlerinden daha tatmin olduklarını, çalışma arkadaşlarına yardım ettiklerini, organizasyonu koruduklarını, yapıcı önerilerde bulunduklarını ve organizasyon içinde becerilerini geliştirdiklerini gösteren çalışmalar iş yerinde mutluluğun önemini gösteren verilerden bazıları. Bu durumun farkında olan Google ya da Yahoo gibi büyük şirketler çalışanlarının performansına olumlu katkı sağlamak için mutluluk avantajından faydalanıyor.

Mutluluk Tasarımı Workshop modülleri ile bireylerin iş ve sosyal yaşamlarında bu bilgi ve deneyimleri kullanarak fark yaratmaları hedefleniyor. Zihin - Beden - Ruh dengesine odaklanan Mutluluk Tasarımı Workshop, olumlu duygu durumlarında ve hayattan memnuniyet seviyelerinde artış yaratan, sosyal ilişkiler, akışta olma, anlam & değerler konularını kapsayan, bireylerin mutlu olma yolunda adımlar atmak için kullanabileceği bilimsel bir kılavuz ve deneyim olma niteliğinde. 4 modülden oluşan eğitimde mutluluğun bilimsel alt yapısının yanı sıra, kişinin hayatına katabileceği pratikler, kendi düşünce ve davranış kalıpları ile ilgili farkındalık kazandıracak koçluk uygulamarı, meditasyonlar ve araçlar yer alıyor. 

Mutluluk Tasarımı

Modül I:

Pozitifliği Önceliklendirme - Olumlu Duygu Yaratımı

@join+idea

12.7.2017

"Mutluluk kavramı ve duyguları bilimsel yöntemle, yani mantığımı ikna edecek donelerle verdiğin için şu anda aksiyona geçmek çok rahat olacak benim için. Çünkü ne yaptığımı biliyor olacağım. Sadece tanımlar verip ilerlemedin, altlarını bilimsel verilerle doldurduğun için çok ikna edici oldu, ben bunun için çok teşekkür ederim. Meditasyon çok tatlıydı. Onu hayatıma katıcam, aslında zaten katmışım bu farkındalığı ama şimdi bilinçli bir şekilde uygulayacağım, o da güzel bir mücevher oldu benim için çünkü bazen zihnimi susturamıyorum. Artık elimde al sana diyebileceğim bir cevabım var. Birlikte olmak çok keyifliydi, bir arada olmamızın rastlantısal bir yanı yok bence. Her birinize çok teşekkür ediyorum." 

— Sibel Ergeç, Freelance Reklam Yazarı

MUTLULUK TASARIMI WORKSHOP bütünsel bir yaklaşımla kişilerin hayatlarında olumlu değişim yaratmak amacı ile bilimsel bilgiden temel alınarak oluşturulmuştur. 

 

İlk modül olan “OLUMLU DUYGU YARATIMI” ile olumlu değişim için gerekli olan enerjinin kazanılması amaçlanır; duyguların hayatımızdaki yeri incelenir ve büyük resmi görmenin yanı sıra, yaratıcılık, öğrenme, üretkenlik, sağlık ve başarı seviyelerinde artış sağlayan olumlu duygu yaratımı programları oluşturulur. 

 

İkinci modül olan “SOSYAL İLİŞKİLERİ BESLE” ile mutluluğun en güçlü bileşenlerinden kaliteli sosyal ilişkilerin sağlık, başarı ve mutluluğa sağladığı katkıları anlamak, ilişkileri daha iyi hale getirmek ve upward spiral’e girmek için adımlar atmayı sağlayan kişiye özel reçeteler oluşturmak amaçlanır. 

 

Üçüncü modül “ANDA KAL” zihnin anda kaldığında neden daha iyi çalıştığını ve iyi sonuçlara yarattığını aktarır, mindfulness alıştırmaları ile değişim için netlik kazandırır, akışta olma (Flow) ile kişinin beceri ile zorluk dengesinde en keyif alarak yaptığı şey/şeylerin keşfedilmesine yardım eder.  

 

Son olarak “ZİHNİ YENİDEN PROGRAMLA” modülü ile katılımcılara olumsuzluğu beleyen zehirli düşünce kalıpları tanıtılır, yerlerine koyulması gereken yeni düşünce ve inanç kalıpları belirlenir. Güçlü yanlar, yaşam amacı, hedefler, değerler ve vizyon çalışmaları ile kişiye özel yol haritaları çıkarılır. Katılımcıların olumlu değişim yönünde adımlarını sağlamlaştırmaları için motivasyon kazanmalarına ve kendilerine ait bir kılavuz oluşturmalarına yardımcı olur. 

MUTLULUK TASARIMI

Bilimsel araştırmalar mutluluğun seçilmiş odak, düşünce ve davranışlarla güçlendirilebilen bir beceri olduğunu gösteriyor. Mutluluk Tasarımı Workshop; stres oranlarının arttığı, depresyon yaşının 14'e düştüğü günümüzde, bilimsel olarak kanıtlanmış bilgi ve alıştırmaları hayatınıza katarak  zihinsel, duygusal, fiziksel sağlığınızı güçlendirmek ve başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini gösteriyor.

Telif Hakkı © 2014-2020 İrem Ülgü Orhan. Tüm Hakları Saklıdır. Bu platformda yayınlanan yazıların tarafımdan aksi belirtilmedikçe 5846 numaralı Telif Hakları Kanununa uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi hareketlerde kanuni işlem yapılır. https://www.iremulgu.com/

ADRES

Kadıköy, MODA - İstanbul

​bilgi@iremulgu.com

Tel:
+90 532 606 86 47

ÜYELİK

SOSYAL MEDYA KANALLARI​​

  • Instagram - Black Circle
  • YouTube
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Vimeo - Black Circle